• Vizsgálati módszerek
  • Emésztés
  • Végbél
  • Vakbél
  • Utóbél

Utóbél és vizsgálati módszerek

Utóbél
Vakbél
Végbél
Emésztés
Vizsgálati módszerek

Az utóbél felépítése és működése

Az utóbél szakaszai a vakbél, a vastagbél és a végbél. Nyálkahártyája redőzött, de nincsenek rajta bélbolyhok, a béltartalom mozgása itt lelassul. A vastagbél körbefutja a hasüreget, és nevének megfelelően valóban vastagabb, mint a többi bélszakasz. Ez a víz és az ásványi sók felszívódásának legfontosabb területe. A vízvisszaszívás következtében a béltartalom besűrűsödik, kialakul a széklet. A vastagbélben nagyszámú bélbaktérium található, amelyek a béltartalom növényi rostjait és egyéb szerves anyagait hasznosítják. A bélbaktériumok létfontosságú K- és B-vitaminokat termelnek, amelyek a vastagbélben szívódnak fel a keringési rendszerbe. A baktériumok anyagcseréje során gázok képződnek, ezek okozzák a „szeleket”.

A vakbél

A vakbél az utóbél kezdeti, zsákszerűen kiszélesedő része. Rövid bélcsatornaszakasz, amelynek nincs különösebb szerepe az emésztésben. Egy belül üreges A nyirokerek mentén található nyirokcsomók valamint a nagyobb nyirokszervek, mint a lép, mandula, csecsemőmirigy és a vakbélnél található féregnyúlvány tartoznak ide. Kiemelkedő szerepet játszanak egyes fehérvérsejtek képződésében, valamint a szervezet védekező reakcióinak kialakításában.nyirokszerv, a féregnyúlvány kapcsolódik hozzá, ennek bejárata elzáródhat, amely gyulladást okoz. Ezt az állapotot nevezik helytelenül vakbélgyulladásnak. Ilyen esetben a féregnyúlványt sebészeti úton eltávolítják.

A végbél

A végbél a bélcsatorna utolsó szakasza, feladata a székletürítés. Kimeneti nyílását gyűrű alakú Cső alakú szervrészleteket gyűrű alakban vesz körül. Feladata, hogy a csövet elzárva megakadályozza a cső tartalmának átáramlását. Sok helyen lehetnek az emeri szervezetben. Lehetnek pl. mirigyek kivezetőcsövénél, de a húgycső kezdeti szakaszánál, vagy a végbélnyílás előtt is megtalálhatók.záróizmok veszik körül. A külső záróizom akaratlagos szabályozás alatt áll, ezért mindaddig összehúzódott állapotban marad, amíg székletet nem akarunk üríteni.

Utóbél

Az emésztés folyamata

A táplálékkal a szerves tápanyagok túlnyomó része Az óriási molekülatömegű molekulák összefoglaló neve. Gyakran reneteg kisebb alapegység összeállásával, polimerizációjával épülnek fel, mint pl. a fehérjék (aminosavakból), vagy a keményítő és a glikogén (cukormolekulákból).makromolekulák (pl. keményítő, fehérjék) formájában kerül a bélcsatornába. Ahhoz, hogy felszívódhassanak a keringési rendszerbe, emésztőenzimek közreműködésével építőköveikre kell bomlaniuk. A kémiai emésztést fizikai feldolgozás előzi meg. A fogak aprítják, a gyomor erőteljes keverő mozgásai pedig pépesítik a szilárd táplálékot. A fizikai feldolgozásnak köszönhetően az emésztőnedvek nagyobb felületen érintkezhetnek a tápanyagok részecskéivel, így a kémiai emésztés sokkal hatékonyabb.

Emésztés folyamata

Az emésztőrendszer vizsgálati módszerei

A gyomor-bél rendszer egészségi állapotát leggyakrabban két képalkotó eljárással vizsgálják. A röntgenkészülékek a gyomor- és bélszűkületek, az esetleges daganatok felderítésére alkalmasak. A vizsgálat előtt olyan kontrasztanyagot itatnak a pácienssel, amely a röntgensugarak hatására sötét árnyékot ad a készülék képernyőjén, ezáltal láthatóvá teszi a kontrasztanyaggal telt bélcsatornaszakaszokat. A korszerűbb endoszkópos vizsgálatok során apró optikai berendezést juttatnak a kérdéses területre, amellyel felvételt készítenek a bélfalról. A legújabb készülékek szövettani mintavételre és kisebb sebészeti beavatkozások elvégzésére is alkalmasak.

Vizsgálati módszerek