• Vércsoport-meghatározás
  • Kicsapódás
  • Rh rendszer
  • AB0 rendszer

Vércsoportok

AB0 rendszer
Rh rendszer
Kicsapódás
Vércsoport-meghatározás

A vércsoportok

Az immunrendszer védekező reakcióit egyes orvosi beavatkozások során is figyelembe kell venni. A leggyakrabban alkalmazott ilyen jellegű eljárás a vérátömlesztés, amelyre például nagy vérveszteséggel járó műtétek, baleseti sérülések, illetve súlyos vérszegénység esetén kerülhet sor. Vérátömlesztéskor a beteg keringési rendszerébe alvadásban gátolt vért juttatnak. A vörösvértestek felületén azonban olyan molekulák vannak, amelyek egy másik szervezetbe kerülve Olyan anyag, amely a szervezetbe jutva az immunrendszer védekező reakcióját váltja ki.antigének lesznek, ezért immunreakciót válthatnak ki, ellenük a vérplazmában Az immunrendszer által termelt kisméretű fehérjék. Képesek összekapcsolódni az antigénekkel, végül a megsemmisítésükben is részt vesznek. Másik nevük antitest.ellenanyagok (más szóval antitetestek) lehetnek. A legfontosabb ilyen antigének az AB0, illetve az Rh-vércsoportrendszerbe tartoznak. A legkisebb kockázatot az jelenti, ha a véradó (Olyan személy, aki vért ad, vagy szervet, szövetet ajánl fel orvosi célokra.donor) és a beteg vércsoportja mindkét vércsoportrendszerre nézve egyforma. A beavatkozás előtt azonban mindig ellenőrzik, hogy nem történik-e kicsapódási reakció a donor és a beteg vére között.

Az AB0 vércsoportrendszer

Az AB0 vércsoportrendszerben az emberek négy alaptípusba – A, B, AB és 0 – sorolhatók. A besoroláshoz a vörösvérsejten kétféle antigén lehet, míg a vérplazmában olyan ellenanyag, amely a saját antigénnel nem lép kölcsönhatásba. Az A vércsoportú emberek vörösvérsejtjein A-antigén, vérplazmájukban B-ellenanyag található. A B vércsoportú emberek vörösvérsejtjein B-antigén, vérplazmájukban A-ellenanyag található. Az AB vércsoportúakra A- és B-antigén is jellemző, de a vérplazmájukban nincs ellenanyag, míg a 0 vércsoportúaknak nincs antigén a vörösvérsejtjeiken, viszont a vérplazmájukban A és B ellenanyag is jelen van. Ha a vérátömlesztés során egy A vércsoportú ember B vércsoportú vért kapna, akkor szervezetében immunreakció indulna be a B-antigént hordozó, idegen vörösvérsejtek ellen.

Az Rh-vércsoportrendszer

Az Rh-vércsoportrendszerben az emberek két alaptípusba sorolhatók. Az Rh-pozitív vércsoportú emberek vörösvérsejtjein ún. D-antigén található, vérplazmájuk nem tartalmaz erre az antigénre ellenanyagot. Az Rh-negatív vércsoportúak vörösvérsejtjein nem mutatható ki D-antigén, ugyanakkor az az érdekes helyzet áll fenn, hogy a vérplazmájában nincs D-ellenanyag sem. Amikor először kerül D-antigén az Rh-negatív vérbe, akkor vele szemben az immunrendszer elkezd D-ellenanyagot előállítani, de ez többnapos folyamat, így első találkozáskor nem okoz problémát. Innentől kezdve a D-ellenanyag jelen lesz az illető vérplazmájában, és ha ezután vérátömlesztéskor egy Rh-negatív vércsoportú ember Rh-pozitív vért kapna, akkor szervezetében immunreakció indulna be a D-antigént hordozó, idegen vörösvérsejtek ellen. Első vérátömlesztéskor ilyen probléma még nem lépne fel.

Kicsapódási reakció

Hibás vérátömlesztés esetén a véradó vörösvérsejtjein található antigének immunreakciót váltanak ki a vért kapó páciens szervezetében. Az antigénnel szemben ellenanyagok képződnek, amelyek kapcsolódnak az antigént hordozó vörösvérsejtekkel. A nagy méretű antigén-antitest csoportok kicsapódnak, oldhatatlan rögöket képeznek a vérben. A vérrögök megjelenése miatt a páciens szervezetében keringési elégtelenség lép fel.

Vércsoportrendszerek és kicsapódások

Vércsoport-meghatározás

A vércsoport-meghatározás során mintát vesznek a vérből, majd meghatározott ellenanyagot tartalmazó vérkészítményhez adják. Ha az A-ellenanyag hozzáadása után kicsapódási reakció történik, de nem figyelhető meg változás a B-ellenanyaggal, akkor a vizsgált vér A vércsoportú. Ha az A-ellenanyag hozzáadása után nem történik változás, de B-ellenanyaggal igen, akkor a vér B vércsoportú. Ha egyik ellenanyag hatására sem csapódnak ki a vörösvérsejtek, akkor a vér 0 vércsoportú. Míg, ha mindkét ellenanyag hatására bekövetkezik a kicsapódás, akkor a vizsgált vér AB vércsoportú.

Az Rh-vércsoportmeghatározás ehhez hasonló, de sokkal egyszerűbb, mert a vért elég egy féle ellenanyaggal reagáltatni. Ha történik kicsapódási reakció a D-ellenanyaggal, akkor a vércsoport Rh(+), ha nem, akkor pedig Rh(-).

Rh-vércsoport Vércsoport-meghatározás Vérteszt